معرفی سفیر یا نمایندگی
معافیت پزشکی

معافیت پزشکی مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

 

با عنایت به هماهنگی های به عمل آمده با سازمان وظیفه عمومی ناجا، کلیه متقاضیان معافیت پزشکی می‌توانند با مراجعه به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود با تکمیل فرمهای مربوطه و نیز تحویل مدارک پزشکی معتبر اقدام نمایند.

متقاضیان توجه داشته باشند که مدارک ارائه شده (گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی و مدارک پزشکی و .....) ابتدا توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت تایید و توسط آن نمایندگی به یکی از مراکز معاینه پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور مستقر در شهرهای مونیخ (آلمان) – دبی (امارات عربی متحده) – پکن (چین) ارسال خواهد شد. مرکز پزشکی مربوطه اسناد پزشکی را جهت بررسی اولیه به پزشکان معتمد - معین ارسال خواهد کرد تا پزشک مربوطه نظریه خود را راجع به بیماری متقاضی در چهارچوب مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا (آیین نامه معاینه و معافیت پزشکی ) به مرکز پزشکی مورد نظر اعلام نماید.

چنانچه بیماری مشمول در چهارچوب مقررات نظام وظیفه تشخیص داده شود، تاریخی برای حضور متقاضی در مرکز پزشکی مربوطه تعیین خواهد گردید. مشمول موظف است در تاریخ مشخص شده جهت معاینات لازم در محل حضور یابد.

بدیهی است مدارک پس از نظریه نهایی پزشک و تایید توسط مرکز پزشکی از طریق وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی جهت بررسی و صدور کارت معافیت ارسال خواهد شد. ضمنا متقاضی باید برای پیگیری در ایران از طریق انتخاب وکیل (پدر، مادر و یا دیگر بستگان و آشنایان) اقدام نماید که در این صورت دیگر نیازی به حضور متقاضی در کمیسیونهای پزشکی در داخل کشور نخواهد بود.

 بخش معافیت پزشکی در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مونیخ (آلمان)  لینک ورود

 

 

مدارك مورد نیاز :

  1. تکمیل پرسشنامه تشکیل پرونده کنسولی.
  2. تکمیل پرسشنامه درخواست معافیت پزشكی که بصورت حضوری در نمایندگی محل اقامت مشمول تكمیل می گردد.
  3. اصل و تصاویر مدارك پزشكی مربوط به سوابق بیماری و همچنین گزارش وضعیت فعلی بیمار كه به یكی از زبانهای آلمانی و یا انگلیسی و به تایید (Prefettura)رسیده باشد(در صورتیكه مدارك و سوابق پزشكی مشمول مربوط به ایران باشد باید قبل از هرگونه اقدامی آنها را به تایید سازمان نظام پزشكی ایران برساند).
  4. اصل و دو سری تصویر صفحات نوشته شده گذرنامه معتبر ایرانی.
  5. اصل و دو سری تصویر برابر اصل تمام صفحات شناسنامه.
  6. اصل و دو سری تصویر برابر اصل پشت و روی كارت ملی.
  7. تعداد ۶ قطعه عكس 3x2 پشت نویسی شده كه به تایید نمایندگی مربوطه رسیده باشد .
  8. اصل و دو سری تصویر کلیه مدارك اقامتی مشمول.
  9. وكالتنامه تنظیم شده از سوی مشمول برای پیگیری پرونده در وزارت امور خارجه و سازمان نظام وظیفه و تصویر آن.
  10. اصل و تصویر آخرین مدرك تحصیلی مشمول، تایید شده توسط (Prefettura).

 

لطفا توجه فرمایید:

" کلیه پرسشنامه های موجود در سامانه به صورت فایلpdf  بوده و قابلیت تکمیل آنلاین در محیط رایانه را دارند. لطفا پرسشنامه ها را دانلود و پس از تکمیل، چاپ و به ضمیمه مدارک مذکور ارائه نمایید.

برای مشاهده فرم ها حتما از نرم افزار "acrobat reader  استفاده نمایید.

 

ملاحظات:

الف) تمامی مدارك ذكر شده در بالا میبایستی توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در كشور محل اقامت مشمول به یکی از مراکز معاینه پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور مستقر در شهرهای مونیخ (آلمان) – دبی (امارات عربی متحده) – پکن (چین) ارسال گردد. مدارك ارسالی از طرق دیگر رسمیت نداشته و عودت خواهد شد .

ب) بعد از دریافت مدارك بصورت كامل ، مرکز پزشکی مربوطه با پزشك ، پزشکان و یا بیمارستان معتمد كمیسیون پزشكی هماهنگی لازم را در خصوص وقت معاینه حضوری مشمول انجام داده و مراتب را به نمایندگی محل اقامت مشمول اعلام می نماید. ( مقتضی است بمنظور تعیین وقت معاینات پزشکی از تماس مستقیم با مرکز پزشکی مورد نظر اجتناب نمایند)

پ) بر اساس مقررات مصوب كمیسیون پزشكی ، حضور متقاضیان معافیت پزشکی برای انجام معاینات مربوطه و همچنین احراز هویت ، در تاریخی كه مرکز پزشکی مربوطه مشخص خواهد كرد با همراه داشتن گذرنامه و دیگر مدارك هویتی ایرانی به محل انجام معاینات پزشکی تعیین شده ضروری می باشد. بدیهی است عدم حضور مشمول در تاریخ مقرر به منزله انصراف محسوب گردیده و پرونده وی بدون هرگونه اقدامی بایگانی خواهد شد .

ت) پیگیری امور مربوط به اخذ روادید كشور محل انجام معاینات پزشکی ، اقامت و اسكان مشمول ( در صورت نیاز) و هزینه های پزشك و دیگر امور مربوطه بعهده شخص مشمول بوده و نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور هیچگونه مسئولیتی در قبال موارد فوق الاشاره ندارند .

ث) تشخیص نهایی ، قبول یا رد درخواستهای معافیت پزشكی برعهده كمیسیون پزشكی مستقر در سازمان نظام وظیفه جمهوری اسلامی ایران در داخل كشور بوده و انجام معاینات در مراکز معاینه پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور مستقر در شهرهای مونیخ (آلمان) – دبی (امارات عربی متحده) – پکن (چین) دلیلی بر قطعیت معافیت پزشکی مشمولان نخواهد بود.

ج) هموطنان گرامی جهت اطلاع بیشتر از شرایط و قوانین معافیت پزشكی به وب سایت سازمان نظام وظیفه به آدرسwww.police.ir مراجعه نمایند . عواقب و خسارات مادی و معنوی ناشی از عدم آگاهی از قوانین و مقررات بر عهده متقاضی می باشد .

چ) بدیهی است در صورت رد درخواست مربوطه توسط كمیسیون پزشكی سازمان نظام وظیفه ، فرد متقاضی مشمول شناخته شده و از تاریخ رد درخواست (در صورت عدم حضور جهت انجام خدمت سربازی) غایب محسوب میگردد.

ح) هموطنان گرامی جهت اطلاع از وضعیت پرونده معافیت پزشکی از طریق نمایندگی محل اقامت خود مراتب را پیگیری نموده و از تماس با  مراکز معاینه پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور مستقر در شهرهای مونیخ (آلمان) –دبی (امارات عربی متحده) –پکن (چین) خودداری نمایند .

خ) تصاویر مدارک پرونده معافیت پزشکی در برگه های A4 به صورت جداگانه تهیه و تحویل گردد.

 

تذکر مهم:

بر اساس تصمیم سازمان نظام وظیفه عمومی، تقاضای معافیت پزشکی شامل دانشجویان متعهد خدمت و یا کسانی که با وثیقه از کشور خارج شده اند، نمی گردد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات سجلی، می توانید با آدرس رایانامه این بخش ارتباط برقرار فرمایید.

اداره امور سجلی      anagrafe@consolatoiran.it            Ufficio Anagrafe

امتیازدهی
رواديد الكترونيك | ارتباط با ما | ایران و ایتالیا |  وزارت امورخارجه | نقشه سایت | جستجو