معرفی سفیر یا نمایندگی
آشنایی با ظرفیت های اقتصادی استان لمباردیا میلان

آشنایی با استان لمباردیا

استان لمباردیا در قلب اروپا واقه شده و نقطه اشتراک محورهای بزرگ ارتباطی بین شرق-غرب (بین جزیره قدیم اسپانیا و جزایر بالکان) و شمال –جنوب (بین قاره اروپا و مدیترانه) می باشد.

مساحت استان لمباردیا 23861 مترمربع است و از نظر وسعت چهارمین استان بزرگ ایتالیا بشمار می رود(بعد از استان های سیسیل Sicilia، پیه مونته Piemonteو ساردنیا sardegna) . 47 درصد مساحت این استان مسطع، 40 درصد کوهستانی و 13 درصد بصورت تپه ای می باشد و شهرهای مهم و اصلی آن مرکز شهرستان ها  هستند که به ترتیب حروف الفبا عبارتند از برگامو Bergamo، برشا Brescia  ، کومو Como، کرمونا Cremona، لکو Lecco، لودی Lodi، منتوا Mantova، میلان Milano، پاویا Pavia، سندریو Sondrio، و وارزه Vareseمی باشد.

استان لمباردیا از نظر تراکم جمعیت، متراکم ترین استان ایتالیا می باشد و جمعیت آن 9 میلیون نفر است که در مجموع 15 درصد جمعیت ایتالیا را تشکیل میدهد، سن 24 درصد مردم این استان زیر 25 سال و 4/17 درصد آنها 65 سال است و از نظر فعالیت و ثروت در صدر استان های ایتالیا قرار گرفته است.

این استان دارای بیش از 28 هزار کیلومتر جاده، 1785 کیلومتر خطوط راه آهن و 3 فرودگاه می باشد:فرودگاه "مالپنساMalpensa " که مخصوص پروازهای بین المللی است و فرودگاه "لیناته Linate" (درمیلان) که مخصوص پروازهای داخلی است و فرودگاه "اوریوآل سریو Orio al serio" در برگامو که مخصوص پروازهای چارتر و باری است.

انستیتو های مهم تحقیقاتی بین المللی مانند Fitch , poor’s ,Standard & Moody’sکه وضعیت و شرایط اقتصادی کشورها و شرکت های بزرگ بین الملل را ارزیابی و به آن ها امتیاز میدهند، اخیرا طی گزارشی، وضعیت اقتصادی استان لمباردیا Lombardia  را ارزیابی و امتیاز بیشتری نسبت به وضعیت اقتصادی جمهوری ایتالیا داده اند و از نظر امور مالی و سرمایه گذاری آن را قابل اطمینان اعلام کرده اند.

انستیتوهای فوق الذکر در زمینه های کنترل، دقت در تنظیم بیلان ها، پوشش مالی کسری بودجه سازمان بهداری (در ایتالیا منحصر بفرد می باشد* و کاهش بدهی، امتیاز مثبت داده اند و اعلام داشته  اند این استان نه تنها در ارائه سرویس و خدمت اجتماعی از کیفیت خوبی برخوردار است، بلکه در رابطه با سیستم بانکی و شرکت ها نیز یکی از استان های برتر اروپا محسوب می شود.

استان لمباردیا یکی از 4 موتور تولیدی در اروپا می باشد و به اتفاق استان های BADEN-Wurttenberg(آلمان) ، Catalogna(اسپانیا) ، Alpes Rhone(فرانسه)، از استان های ثروتمند اتحادیه اروپا به شمار میروند و درآمد ناخالص ملی سرانه آن ها ( 25300 ورو در سال 1999) از میانگین متوسط اروپا 35 درصد بیشتر است:

-         اقتصاد استان لمباردیا یک پنجم اقتصاد ایتالیا را تشکیل میدهد و درآمد ناخالص ملی آن (229 یورو در سال 2000) ، معادل 7/20 درصد درآمد ناخالص ملی ایتالیا می باشد.

-         استان لمباردیا 4/18 درصد نیروی اشتغال ایتالیا را بخود اختصاص داده است (میانگین نرخ بیکاری ایتالیا 8/9 درصد است).

-         شرکت های استان لمباردیا در مجموع با 900000 شرکت ( 9/18 درصد آنها شرکت های سهامی عام، 4/23 درصد آنها شرکت های ایتالیایی را تشکیل میدهند.

-         رقابت اقتصادی استان لمباردیا به عهده صنایع (36 درصد) شرکت های خدماتی ( حدود 62 درصد) و کشاورزی (1/2 درصد) است. این استان از نظر پیشرفت صنعت کشاورزی و تولیدات آن، ا.لین استان ایتالیا محسوب می شود و از نظر دامپروری و تولید شیر، در بین استان های اروپایی، مقام چهارم را بخود اختصاص داده است.

-         صنایع دستی استان لمباردیا، ترکیبی از صنایع سنتی و حرفه ای است و حدود ثروت اقتصادی این استان را تشکیل میدهد که در سطح ملی معادل 18 الی 20 درصد است.

-         قسمت اعظم معاملات  در این استان صورت می گیرد، بطوریکه 8/25 درصد معاملات مالی ایتالیا در این استان صورت میگیرد و از نظر اندوخته نیز، 4/23 درصد پس اندازهای ایتالیا در این استان متمرکز شده است،

-         بیشترین دانشگاه ها در این اتان مستقر هستند و بیشترین هزینه و سرمایه گذاری در راه پژوهش و تحقیقات در این استان صرف می شود.

-         درراستای جهانگرایی و بین المللی شدن اقتصاد استان لمباردیا، این استان تلاش های زیادی نموده و امروزه حدود 40 درصد شرکت های چند ملیتی ایتالیایی متعلق به استان لمباردیا است و 800 شرکت بزرگ چند ملیتی در این استان شعبه و یا دفتر مرکزی دارند.

-         قرار است نمایشگاه بین المللی اکسپو 2015 از اول ماه می تا پایان اکتبر در این شهر برگزار گردد

امتیازدهی
رواديد الكترونيك | ارتباط با ما | امور اقتصادی | ایران و ایتالیا |  وزارت امورخارجه | نقشه سایت | جستجو